ABC wystaw kotów rasowych

ABC wystaw kotów rasowych, czyli „słowniczek” pomagający rozszyfrować te wszystkie skomplikowane skróty pojawiające się przy ogłaszaniu wyników wystaw kocich piękności. 🙂 

Podczas wystaw organizowanych przez Fédération Internationale Féline osobno oceniane są koty, kotki oraz kastraty. Ponadto koty podzielone są na kategorie, rasy oraz odmiany i grupy barwne.

 

Każdy kot oceniany jest ze względu na zgodność ze standardem i może maksymalnie otrzymać 100 pkt:

ocena doskonała EX (ang. excellent) – minimum 88 pkt
ocena bardzo dobra SG/VG (ang. very good) – minimum 76 pkt
ocena dobra G (ang. good) – minimum 61 pkt
W każdej klasie cztery pierwsze koty otrzymują lokaty od 1 do 4
Kot który w klasie dorosłej i kastratów otrzymał ocenę najwyższą, może otrzymać certyfikat.

Kotki i kocury oceniane są oddzielnie. Kastraty i kastratki nie są porównywane z pozostałymi kotami.

BIV – Best in Variety – najlepszy kot w kolorze – porównywane są co najmniej 3 koty w danej grupie kolorystycznej (z podziałem na klasy wystawowe).

BIV Total – przyznawany dla całej grupy kolorystycznej.

BIV Neuter – Best in Variety Neuter – najlepszy kastrat lub kastratka w kolorze.

NOM BIS – nominacja do Best in Show wystawy. Sędziowie wybierają najlepszego kota z danej kategorii. NOM BIS jest wybierany spośród ras z danej kategorii, ocenianych u danego sędziego. Sędzia może nominować po jednym: dorosłym kocurze, dorosłej kotce, kastrowanym kocurze, kastrowanej kotce, młodzieży i kociaku.

BOS – Best Opposite Sex – najlepszy kot w Best In Show pod kątem płci w danej kategorii (kot dorosły lub kastrat).

BIS – Best In Show – najlepszy kot dorosły, kastrat, młodzież i kociak w danej kategorii.

BIC – Best In Category – najlepszy w kategorii – w porównaniu kotów z tytułem BIS w danej kategorii.

BOB – Best Of Best – najlepszy z najlepszych. Porównanie zwycięzców wszystkich kategorii. Wyboru dokonują międzynarodowi sędziowie wszystkich ras. Kot z tym tytułem jest najlepszym kotem danego dnia wystawy.

Klasy wystawowe:

Klasa kociąt (nr klasy 12)
Grupa wiekowa dla kociąt od 4. do 7 miesiąca życia.
Najwyższe odznaczenie: EX1
Odznaczenie w finale: Best in Show (BiS)

Klasa młodzieży (nr 11)
Grupa dla kotów w wieku 7-10 miesięcy.
Najwyższe odznaczenie: EX1
Odznaczenie w finale: Best in Show (BiS)

Pięciokrotne wygranie w klasie 12 i 11 zapewnia kotu tytuł: Zwycięzca Młodzieży (Junior Winner)

Klasa otwarta (nr 9)
Grupa dla kotów dorosłych – wyżej 10 miesiąca życia
Najwyższe odznaczenie: certyfikat na championa CAC (fr. Certificat d’Aptitude Championat) może otrzymać tylko jeden kot w klasie.

Uzyskanie 3xCAC od trzech różnych sędziów nadaje kotu tytuł championa

Klasa Championów (nr 7)
Grupa dla kotów i kotek już posiadających ten tytuł. Najwyższe odznaczenie: certyfikat na Inter Championa

Klasa Inter Championów (nr 5)
Grupa dla kotów, które 6 razy zdobyły certyfikat na Grand Inter Championa (CAGCIB), przy czym co najmniej dwa z nich muszą pochodzić z dwóch różnych krajów, a wystawić musi je przynajmniej trzech różnych sędziów. Od 2007 r. dopuszczalne są również nowe zasady: kot musi zdobyć osiem certyfikatów CAGCIB od 4 różnych sędziów w 2 różnych krajach podczas 8 międzynarodowych wystaw pod patronatem.

Klasa Grand Inter Championów (nr 3)
To najwyższa klasa wystawowa. Aby się w niej znaleźć kot musi otrzymać 9 certyfikatów na Europejskiego Championa (CACE), dwa z nich muszą pochodzić z różnych krajów, a wystawić powinno je co najmniej trzech różnych sędziów. Od 2007 r. dopuszczalne są również nowe zasady: kot musi zdobyć jedenaście certyfikatów CACE od 6 różnych sędziów w 2 różnych krajach podczas 11 międzynarodowych wystaw

Klasa Supreme Championów (nr 1) (do 31.12.2008 ” Klasa Europejskich Championów”)
W tej klasie koty nie są już oceniane, a jedynie otrzymują honorowe wyróżnienie za udział w wystawie HP (ang. Honour Prize), mogą jednać brać udział w nominacjach do „Best in Show” oraz „Best in Variety”

Pokazy kotów odbywają się od około czterystu lat. Pierwsza wystawa odbyła się w 1598 podczas angielskich targów. Prawdziwe kocie wystawy rozpoczęły się pod koniec 1800 roku. Wtedy rozpoczęło się organizowanie dużych wystaw w dużych miastach takich jak: Londyn w Anglii czy Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych.

Wystawy odbywają się na zasadach konkursu, w których koty rasowe są oceniane w stosunku do cech przypisanym danej rasie. Kot, który spełnia najbardziej idealne cechy dla danej rasy, wygrywa. Uczestnicy oceniani są pod kątem: umaszczenia i tekstury, koloru oczu i kształtu, rodzaju i kształtu ucha, kształtu sylwetki itp. Punkty odejmowane są za każde odchylenie od uznanych standardów dla danej rasy. Jeśli właściciele kotów chcą, aby ich zwierzaki konkurowały w zawodach o tytułu, muszą przedstawić dowody poświadczające rodowód kota. Te zazwyczaj otrzymuje się od profesjonalnego i renomowanego hodowcy, u którego nabyliśmy zwierzę. Wiele konkursów jest również otwarte dla ras mieszanych lub dla kotów domowych. W tego rodzaju konkursach, ponieważ nie ma wzorców rasy, koty zazwyczaj oceniane są za wyjątkowość, znaki szczególne i przyjazne zachowanie.

Jeżeli chcesz, pokazać swojego czystej krwi pupila lub mieszańca na zawodach, najlepiej przygotować go do takich działań już w dzieciństwie. Środowisko wystaw może wywoływać stres u kota. Takie przygotowanie powinno obejmować transport samochodem, przyzwyczajenie do tłumów, dotykanie przez obcych itp. Wystawy powinny być zabawą zarówno dla właścicieli jak i dla kotów. Jeżeli to nie jest zabawa dla kota, nie ma sensu zabierania go na tego rodzaju pokazy.

Jeżeli chodzi o nagrody, to najlepiej o nich nie myśleć. Najczęściej nagrodami są tytuły honorowe, za które można otrzymać wstążkę i certyfikat. Warto również wiedzieć, że pokazanie Twojego kota na takim wydarzeniu nie jest zwykle opłacalne. Jeśli jesteś profesjonalnym hodowcą i Twój kot wygrywa, możesz pobierać wyższe opłaty przy sprzedaży potomstwa. Poza tym, wystawianie kota na pokazach powinno być po prostu traktowane jak zabawa, gdzie koty i ich właściciele mogą spędzić wspólnie czas.