Porady

Jak kota nauczyć korzystać z kuwety?

Korzystanie z kuwety przez kota wydaje się być podstawą. Jednakże zanim nabyje tę umiejętność, musisz z nim poćwiczyć, stosując się do poniższych podpowiedzi oraz wskazówek. Nowy kot, który pojawia się w domu to wielkie szczęście i mnóstwo emocji. Najpierw warto go zapoznać z nowym otoczeniem, a następnie w kilku krokach nauczyć go korzystania z kuwety. Dowiedz się, jak to zrobić.

Po pierwsze – wybierz dobrą kuwetę

Kiedy szkolisz swojego kota do korzystania z kuwety, musisz najpierw dowiedzieć się, co dzieje się w głowie tego małego stworzenia. Koty instynktownie lgną do piaszczystych powierzchni w celu załatwiania swoich spraw, ale można je także zachęcić do korzystania z kuwety, wypełniając ją kilkoma centymetrami żwirku.

Koci behawioryści twierdzą, że większość właścicieli kupuje za małe kuwety dla kotów. Wybierając kocią kuwetę, trzeba kierować się zasadą, że: powinna ona mieć co najmniej 1,5 raza długości więcej niż długość kota. Nie wlicza się w to ogona.

Jeśli chcesz, aby Twój kociak korzystał z kuwety, ważne jest, aby wybrać odpowiedni kształt. W przypadku starszych kotów powszechne schorzenia, takie jak artretyzm, mogą utrudniać wspinanie się na wysokie ściany i wchodzenie do kuwety. Rozważ więc model z niskimi ściankami, który spełni potrzeby Twojego kota. Niektóre koty mają problemy z przystosowaniem się do krytych lub zabudowanych kuwet. Jeśli kot z trudem uczy się korzystania z takiej kuwety, rozwiązanie jest banalne proste – trzeba kupić inny model.

Najlepszy drapak dla kota — sprawdź!

Po drugie – zadbaj o odpowiedni żwirek

Zastanawiasz się, jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Dzięki poniższym wskazówkom będzie Ci łatwiej nauczyć korzystania kota z kuwety. Musisz poeksperymentować z kilkoma rodzajami żwirku, by dowiedzieć się, który najbardziej pasuje Twojemu zwierzakowi.

Istnieją dwa główne rodzaje żwirków dla kotów:

  1. Żwirek zbrylający, który wytwarza grudki, gdy jest pod wpływem wilgoci. To sprawia, że czyszczenie kuwety jest proste –  musisz wygarnąć zbrylony żwirek i napełnić kuwetę nowym. Ten rodzaj ściółki wykonuje się zazwyczaj z chłonnej gliny, niepylącej i biodegradowalnej. Zamiast niego możesz także sięgnąć po biodegradowalne, roślinne alternatywy wykonane z włókien.
  2. Żwirek niezbrylający, który może zostać wykonany z różnych materiałów. Droższy, z kryształów krzemionki rodzaj żwirku jest dłużej wytrzymały, nie pyli się, a do tego poddaje się biodegradacji. Z kolei inny żwirek niezbrylający z granulatu drewna sosnowego bądź biodegradowalnego papieru, jest chłonny, nie pyli, ale musi być często wymieniany.

Jeśli adoptujesz starszego kota, pamiętaj, aby wypełniać jego kuwetę takim rodzajem żwirku, z jakiego dotychczas korzystał.

Po trzecie – postaw kuwetę w spokojnym miejscu

Wybrałeś już kuwetę i żwirek. Teraz musisz zadać sobie pytanie, jak nauczysz kota korzystania z kuwety. Miejsce, w którym ją ustawisz jest tak samo istotne, jak jej kształt i rodzaj. Kuweta musi znajdować się w spokojnym, łatwo dostępnym miejscu, z dala od pożywienia Twojego kota. Kiedy wprowadzasz kota do domu, pokaż mu, gdzie jest kuweta i nagradzaj smakołykami, kiedy z niej korzysta.

Jeśli kotek jest mały, systematycznie nakłaniaj go do korzystania z kuwety. Możesz to zrobić, umieszczając go w kuwecie rano, w południe, po posiłku, czyli o różnych porach. Podobnie do ludzi, koty preferują prywatność w trakcie załatwiania swoich spraw, dlatego nie stój nad nim, kiedy akurat korzysta z kuwety. Możesz sprawdzić, czy z niej skorzystał, ale daj mu trochę czasu na załatwienie potrzeby na osobności.

Po czwarte – dbaj o czystość kuwety

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Będą korzystać z kuwety, w której żwirek jest wymieniany regularnie. Wymień go raz dziennie. Co tydzień wyrzuć cały żwirek, dokładnie wypłucz i umyj kuwetę przy użyciu specjalnych środków.

Po piąte – zadbaj o odpowiednią liczbę kuwet

Eksperci zalecają, aby na jednego kotka w domu przypadała jedna stała kuweta i jedna dodatkowa, na tzw. wszelki wypadek.

Starsze koty mogą mieć problemy z dojściem do kuwety. Umieść dla niego kilka dodatkowych toalet, lokalizują je w całym domu, aby nie stawiać swojego pupila w trudnej sytuacji i narażając go niepotrzebnie na pokonywanie za dużych odległości.

Co możesz zrobić, kiedy kot nie chce skorzystać z kuwety?

Jeśli Twój kot ma problemy z kuwetą lub nagle przestał z niej korzystać, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Sprawdź warstwę żwirku w kuwecie swojego kota. Większość kotów preferuje cienką warstwę, której głębokość nie przekracza 5 cm
  • Jeśli mieszkasz w domu z wieloma kotami, upewnij się, że nie przeszkadzają one Twojemu nowemu kotu. Odpowiednia liczba kuwet pomoże pozbyć się problemu
  • Jeśli masz futrzanego przyjaciela o specjalnych potrzebach, rozważ samoczyszczącą się kuwetę
  • Niezależnie od wieku kota, jeśli przestaje on korzystać z kuwety i zaczyna załatwiać swoje sprawy mieszkaniu lub domu, skonsultuj się z weterynarzem, aby zweryfikować, czy nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Infekcje dróg moczowych (UTI), zapalenie pęcherza i infekcje nerek mogą powodować ból przy oddawaniu moczu i zniechęcać koty do skorzystania z kuwet. Kojarzą im się z bólem, dlatego ich unikają

Twój nowy kotek może popełnić kilka błędów, zwłaszcza gdy jest młodziutkim osobnikiem, ale wytrwałość i cierpliwość pomogą mu nauczyć się korzystać z kuwety.

O autorze

Moje artykuły

Cześć, jestem Maja i od ponad dekady jestem wielką miłośniczką kotów! Przez te wszystkie lata nauczyłam się mnóstwa ciekawostek na temat tych uroczych stworzeń. Koty to nie tylko moi ulubieńcy, ale także prawdziwa pasja, której poświęcam mnóstwo czasu i uwagi. Kocham dzielić się moją wiedzą na ich temat i inspirować innych do lepszego zrozumienia tych cudownych stworzeń.