Rasy i kolory

Kot australijski

Australian Mist, czyli kot australijski, należy do rasy, która wywodzi się z Australii. Została wyłoniona z domowych kotów burmańskich, abisyńskich oraz krótkowłosych. To niezwykle przyjazny gatunek, wręcz idealny dla rodzin z dziećmi. Ma łagodne usposobienie i zalicza się do kotów niewychodzących. Dowiedz się więcej o tej wyjątkowej rasie.

Kilka słów o historii kota australijskiego

W 1976 roku Australijka Truda Straede skrzyżowała koty burmańskie i abisyńskie z własnymi krótkowłosymi kotami domowymi. W rezultacie powstała nowa rasa kotów, która odziedziczyła charakter i budowę ciała po kotach burmańskich, ale kolor sierści po abisyńskich. Szacuje się, że kot australijski ma pulę genową, która w 25% pochodzi od kota domowego cętkowanego tabby, 25% podchodzi od abisyńczyka i aż 50% od kota burmańskiego.

Pod koniec lat 80 rasa został zarejestrowany w Royal Agricultural Society Cat Control w Nowej Południowej Walii. Do drugiej połowy lat 80. nie dopuszczono jej do udziału w wystawach. Pierwszy tytuł championa rasa australijska zdobyła w 1988 roku, a dokładniej kotka o imieniu Nintu Dardanos.

Na początku rasa ta była nazywana spotted mist. Ich futro było plamiste, co zmieniło się w 1998 roku, gdy ich marmurkowe umaszczenie zostało zaakceptowane jako oficjalna rasa. Zmieniono wówczas ich nazwę na australian mist. Hodowca kotów podzielił wtedy grupę na dwie części. Zwolennicy każdej z grup dążyli do uznania dwóch odrębnych ras kotów. Te o umaszczeniu plamistym, wyhodowane po raz pierwszy przez dr Trudę Straede, nazywane są spotted mist, natomiast te o umaszczeniu pręgowanym, spotted mist, przez wzgląd na paski, które przypominają marmur. Zarówno futerko pręgowane, jak i w plamki, zawdzięczają swoje istnienie podwójnemu genowi recesywnemu. 

Pierwsze koty tej rasy przybyły do Europy – dwie ciężarne kotki – w marcu 2007 roku. Obecnie, prócz Australii, są także hodowane w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Stanach Zjednoczonych. Nie zdobyły dużej popularności nawet we własnym kraju. Ich rasa została uznana w 2014 r przez  przez TICA.

Kot australijski – charakterystyka, zdrowie, pielęgnacja

Australian Mist to rasa kotów, która uwielbia przebywać w domu, nie wychodzi na zewnątrz, ale można ją wyszkolić do chodzenia na smyczy. W Australii nie wolno wypuszczać kotów na zewnątrz, jest wręcz to nielegalne. Dlaczego? Ponieważ szkodzą przyrodzie tego kraju i gatunkom endemicznym.

Koty mają bardzo przyjazną naturę. Są radosne, inteligentne i chętne do zabawy. Uwielbiają towarzystwo człowieka i chętnie uczestniczą w życiu rodziny, z którą mieszkają. Są przyjazne nawet dla obcych, pozwalają się pogłaskać i podnieść.

Są bardzo opiekuńcze w stosunku do swoich kociąt. Maleństwa są niesamowicie aktywne, ale nie zbyt hałaśliwe. Misty bardzo łatwo dogadują się z innymi kotami, zarówno o tej samej rasie, jak i z innymi. A przy tym tak wyjątkowe, jak koty białe, zwane przez niektórych ósmym cudem świata.

Ogólnie rasa kota australijskiego jest zdrowa. Nie obserwuje się wad genetycznych. Przeciętnie żyją 16-18 lat.

Koty australijskie są łatwe w pielęgnacji. Podobnie do innych krótkowłosych, wymagają szczotkowania 1-2 razy w tygodniu. Ze względu na skromną ilość podszerstka, praktycznie nie zrzucają włosów.

Kot australijski – zalety i wady rasy

Zalety:

  • jest zdrowy
  • potrafi zaakceptować inne koty
  • spokojny
  • ma opanowane usposobienie
  • nie obserwuje się u niego wad genetycznych
  • łatwy do pielęgnacji, prawie nie linieje
  • idealny dla rodzin z dziećmi
  • wykazuje niewielkie cechy niszczenia czy drapania
  • doskonale odnajduje się w domach, gdzie nie wychodzi się na zewnątrz

Wady:

  • kot zalicza się do bardzo rzadkiej rasy
  • źle reaguje na niższą temperaturę

Jaki jest wzorzec rasy kota australijskiego?

  • Kraj pochodzenia: Australia
  • Usposobienie/charakter: spokojny, towarzyski i inteligentny
  • Głowa: o charakterystycznym kształcie, tak jak pyszczek, który gdy jest szeroko otwarty, wyglądem nawiązuje do ziewającego lwiątka; układ nos-broda-miejsca, gdzie wyrastają włosy przypomina kształtem czterolistną koniczynę
  • Oczy: są średnie do dużych, lekko skośne w kierunku nosa, górna powieka jest prawie prosta, a dolna głęboko zakrzywiona; kolor oczu zielony może mieć różne nasycenie – od jasnego akwamarynu aż do szmaragdowej zieleni
  • Uszy: mają umiarkowaną wielkość, są szerokie u podstawy, mają zaokrąglone końce umieszczone na wysokości oczu, otwarte w przód, ale nie w pionie, a lekko zakrzywiona na boki,
  • Nos: zrównoważony kształt, szeroki, o umiarkowanej długości tj. krótki, brak widocznej przerwy
  • Wargi: widoczne, ale nie za szeroki
  • Wielkość: średnia, samce trochę większe od samic
  • Masa ciała; 3,5-6 kg, samice lżejsze od samców
  • Ogólny wygląd: cięższy niż wygląd wizualny, silny, a także muskularny
  • Tułów: średnia długość, łapki owłosione i owalne, tyle dłuższe niż przednie, wszystkie tak samo silne; klatka piersiowa z kolei okrągła i jednocześnie szeroka
  • Maść: cynamonowa (złota), niebieska, liliowa, czekoladowa, brzoskwiniowa i brązowa; Każdy z kolorów może być przedstawiony w dwóch wzorach: spotted (cętkowanym) lub marbled (marmurkowym). Efekt marmurkowy powstaje dzięki wyblaknięciu i zmiękczeniu krawędzi ciemniejszych plamek oraz zmieszaniu z jaśniejszą „bazą”. Wszystkie wzory są bardzo delikatne, wizualnie łatwo odróżnić je od innych części futra. W każdym przypadku kolor futra musi być pełny oraz ciepły, jasny na brzuchu, a okolice nosa, policzków oraz uszu widocznie ciemniejsze. Kocięta o kolorze czekoladowym, liliowym, złotym (cynamonowym) i brzoskwiniowym są znacznie jaśniejsze od dorosłych kotów. Zarówno kocięta nakrapiane, jak i marmurkowe wyróżniają się dwoma liniami plamek wzdłuż brzucha.
  • Szata: odporna, puszysta i połyskująca, krótka, praktycznie bez podszerstka
  • Ogon: długością dopasowany do długości tułowia, nieco stożkowaty, owłosiony oraz gruby
  • Odproność na choroby: odrpny, źle reaguje na zimno, nie ma wad genetycznych
  • Aktywność: kocięta niesamowicie aktywne, ale z wiekiem się uspokajają
  • Gdzie kupić kota australijskiego? W Polsce brak możliwości, hodowle występują w: Australii, USA, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii

Ciekawostki o kocie australijskim

  1. Pierwsze koty przyjechały do Australii pod koniec XVIII wieku, razem z europejskimi kolonistami. Dziś trudno jest stworzyć nową rasę kotów w tym kraju, ponieważ Australia ma bardzo surowe prawo dotyczące wprowadzania zwierząt do swojego terytorium.
  2. Australijczycy często skracają nazwę kota australijskiego do OzMist. „Oz” to potoczny przydomek tego kraju, a „mist” to angielskie słowo oznaczające „mgłę”.
  3. W 1989 roku do listy największych osiągnięć Australii w historii dodano tę rasę kotów.
  4. Duże, dorosłe koty australijskie, a dokładniej samce łączą się w grupy. Jest to niezwykle rzadkie u innych ras kotów.
  5. Kolor i nasycenie futra i oczu kota osiąga swój szczyt w wieku około dwóch lat.
O autorze

Moje artykuły

Cześć, jestem Maja i od ponad dekady jestem wielką miłośniczką kotów! Przez te wszystkie lata nauczyłam się mnóstwa ciekawostek na temat tych uroczych stworzeń. Koty to nie tylko moi ulubieńcy, ale także prawdziwa pasja, której poświęcam mnóstwo czasu i uwagi. Kocham dzielić się moją wiedzą na ich temat i inspirować innych do lepszego zrozumienia tych cudownych stworzeń.