Koty

Pielęgnacja kota – jak dbać o kota?

Wkrótce powitasz w swoim życiu nowego kota i chcesz się odpowiednio przygotować? A może chcesz się upewnić, że właściwie dbasz o pielęgnację Twojego obecnego pupila? Przeczytaj artykuł, w którym przedstawimy Ci najważniejsze zasady opieki nad kotem. Sprawdź i dowiedz się, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę.

Żywienie kota – czym go karmić i czym poić?

W jaki sposób dbać o kota? Jeśli naprawdę chcesz, aby Twój pupil był szczęśliwy i zdrowy, musisz go dobrze karmić. Przede wszystkim musisz pamiętać, że koty są mięsożercami, więc pokarm wegetariański zdecydowanie nie jest dla nich. Te udomowione drapieżniki mają bardzo duże zapotrzebowanie na białko, a ich układy pokarmowe są zbudowane do szybkiego trawienia zdobyczy. Twój kot nie musi polować na myszy czy inne gryzonie, ale jego organizm został dostosowany do spożywania mięsa. Dlatego powinieneś zadbać o to, by dostawał je w wystarczającej ilości.

W jaki sposób karmić kota? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zastanowić się nad potrzebami kotów w kwestii picia. Koty to stworzenia, które mają niewielkie pragnienie. Nie często podchodzą do swojej miski z wodą. Natura przystosowała je do życia w środowisku, w którym jest jej mało. Jeśli w organizmie kota jest zbyt mało wody, jego mocz staje się gęstszy, a w drogach moczowych pojawiają się duże ilości piasku lub kamieni, które mogą uszkodzić nerki. Należy mieć świadomość, że niewydolność nerek jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u kotów. Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie kota? Tutaj należy wrócić do tematu karmy dla kotów.

Wodę koty pozyskują w dużej mierze z jedzenia. Z tego powodu ich dieta musi być nie tylko bogata w białko zwierzęce, ale powinna też dostarczać im odpowiednią ilość płynów. Do żywienia swojego pupila możesz wybrać karmę mokrą bądź suchą. Zastanów się takżę nad dietą  BARF, która jest oparta na surowym mięsie.

Gęstość odżywcza w suchej karmie jest dość wysoka. Karmienie kota tego typu pokarmem jest stosunkowo niedrogie i wygodne dla właścicieli. Sucha karma ma jednak jeden duży minus – zawiera bardzo mało wody. Opiekunowie zwierząt, którzy karmią swoje koty suchą karmą, powinni więc zachęcać je do picia wody z miski lub kociej fontanny (co nie zawsze daje efekty).

Tradycyjnie karma dla kotów składa się z kawałków mięsa w sosie lub galarecie. Karma dla kotów dostępna jest również w postaci pasztetu. Karmienie kota wyłącznie karmą mokrą jest bezpieczniejsze, ale też dużo droższe.

Możesz karmić kota suchą i mokrą karmą (na przemian), choć niektórzy weterynarze uważają, że mieszanie tych dwóch rodzajów pokarmu zaburza równowagę żywieniową Twojego pupila.

BARF to dieta, którą wielu specjalistów uważa za najbardziej zbliżoną do naturalnej diety kota i z tego powodu najzdrowszą dla zwierząt domowych. Polega ona na dostarczaniu pupilowi surowego mięsa uzupełnionego niewielkimi ilościami kości, podrobów lub mączki kostnej, witamin i tauryny. Dieta ta dostarcza odpowiednią ilość składników odżywczych i wody, o ile jest odpowiednio skomponowana, a mięso jest dobrej jakości. Można pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie lub zdecydować się na zakup gotowych mieszanek BARF.

Toaleta dla kota – kuweta i żwirek

Każdy kot musi mieć dostęp do kuwety, a nawet kilku, jeśli masz duży dom. Trzeba też pamiętać o systematycznym sprzątaniu jej i wymianie żwirku.

Kuweta dla kota musi być odpowiednio duża. Jej wielkość musisz dobrać do rozmiaru swojego pupila. Jeśli masz dużego kota (lub wiesz, że Twój kot wyrośnie na dużego), wybierz kuwetę XL. Ważne jest, aby zwierzak mógł wygodnie zmieścić się na żwirku, nie był ograniczony i załatwiał się w kuwecie, a nie poza jej ściankami.

Są różne rodzaje kuwet dla kotów – od otwartych, przez kryte, po modele z drzwiczkami. Można też zaopatrzyć się w przesiewową kuwetę z filtrem na dnie. Takie akcesoria ułatwiają sprzątanie i wymianę żwirku. Są też na rynku dużo droższe kuwety samoczyszczące, które są bardzo wygodne dla właścicieli.

Ważne jest, gdzie umieścisz kuwetę. Postaw ją w miejscu mało uczęszczanym z dobrą widocznością. Kuweta nie powinna być zbyt ukryta i umieszczona w zamkniętym pomieszczeniu. Nie powinna też znajdować się zbyt blisko misek z wodą i jedzeniem. Jeśli mieszkasz w domu, na każdym piętrze dobrze jest umieścić kocią toaletę.

Na rynku istnieje wiele rodzajów żwirków dla kotów – zbrylające, drewniane, bentonitowe czy silikonowe. Jeśli chcesz wybrać najlepszy żwirek, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, hodowcą lub behawiorystą zwierząt. Wybór żwirku powinien być dostosowany do stanu kocich pazurów, liczby kotów w domu oraz ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia.

Pielęgnacja kota – podstawowe zasady higieny

Koty to maniacy czystości. Obsesyjnie wylizują swoje futro i spędzają godziny na pielęgnacji w ciągu dnia. Są jednak sytuacje, kiedy trzeba wykąpać kociego przyjaciela.

Poza kąpielami, ważne jest też regularne szczotkowanie. Dotyczy to zwłaszcza kotów długowłosych. Kluczowe jest przycinanie pazurów, obserwowanie stanu zdrowia i dbanie o czystość uszu. Jeśli kot ma załzawione oczy, delikatnie oczyść je wilgotnym wacikiem. Jeśli  z kolei pojawi się na nich ropa, natychmiast udaj się do weterynarza.

W razie konieczności oczyść uszy kota suchym wacikiem. Nie wkładaj niczego do środka – wyczyść tylko tę część, którą widać. Regularnie sprawdzaj też zęby swojego kota. Powinny być czyste i wolne od osadu. Zdrowe dziąsła mają różowy kolor.

Aby kot mógł pakować swoje pazurki, zainwestuj w solidny i jakościowy drapak. nie były za długie, ustaw w domu dobry, solidny drapak. Dla niego będzie to świetna rozrywka i sposób na pielęgnację, a Ty unikniesz podrapanych mebli.

Jeśli chcesz zadbać o swojego kociaka, nie stosuj na nim produktów przeznaczonych dla ludzi. Możesz podrażnić skórę zwierząt nawet przy użyciu produktów hipoalergicznych. Wybieraj delikatne produkty do pielęgnacji zwierząt, które zawierają wyłącznie składniki pochodzące z natury.

Musisz zapewnić kotu rozrywkę, dlatego warto zainwestować w koci plac zabaw. Baw się z kotem regularnie jego zabawkami, aby nie nudził się i miał wystarczająco dużo ruchu. Rozważ również wielopoziomowy drapak dla kota, ponieważ nie będzie on służył jedynie do ostrzenia pazurów, ale również do kocich figli. Wybierz solidną i stabilną konstrukcję, aby zabawy twojego kota były w pełni bezpieczne. Na ścianie możesz zainstalować drabiny i platformy. Nie wpadaj w panikę! Drewniane „kocie place zabaw” mogą być naprawdę stylowe i designerskie!

Jeśli mieszkasz w kamienicy lub w bloku, szczególnie na wyższych piętrach, zabezpiecz okna i balkony siatką. Dzięki temu Twój kot nie spadnie, goniąc za ptakami i owadami.

Kocimiętka i trawa dla kota – ulubione kocie rośliny

Koty żyjące na wolności skubią trawę, aby usprawnić pracę układu pokarmowego i pozbyć się z organizmu niestrawionej sierści. Koty domowe, ponieważ nie mają dostępu do trawy, często gryzą rośliny domowe, które mogą być dla nich trujące. Aby temu zapobiec, umieść w domu donicę z kocią trawką. Taka mieszanka roślin zawiera jedynie odmiany bezpieczne dla zwierząt.

Jeśli chcesz sprawić kotu prawdziwą radość, wprowadzić go w dobry nastrój i uspokoić, sięgnij po kocimiętkę – roślinę, której feromony będą łagodnie działać na zmysły Twojego kota. Na rynku dostępne są kocie przysmaki, spraye, zabawki z kocimiętką oraz zestawy do uprawy kocimiętki.