Porady

Ile kosztuje kot?

Chcesz adoptować kota? To świetny pomysł, aby zyskać czworonożnego przyjaciela na wiele lat! Na pewno ciekawi Cię, jaki budżet odłożyć na zapewnienie mu odpowiedniej opieki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile kosztuje kot!

Od czego zależy koszt utrzymania kota?

Opieka nad zwierzakiem to niesamowite doświadczenie, ale należy pamiętać, że konieczne jest zaspokajanie jego potrzeb, co generuje koszty. To świetnie, że jako przyszły właściciel kota szukasz informacji na temat wydatków na jego utrzymanie. To bardzo odpowiedzialny sposób na podjęcie decyzji o adopcji czworonożnego przyjaciela.

Kiedy planujesz opiekę nad kociakiem, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. W wyprawce powinna znaleźć się między innymi kuweta i transporter, drapak, kilka misek oraz smycze i szelki. Jeśli nie masz wszystkich tych przedmiotów, to jednorazowa inwestycja w kocie wyposażenie może Cię całkiem sporo kosztować – wszystko zależy od tego, na jak drogie artykuły się zdecydujesz.

Koszty opieki nad kotem zależą także od innych czynników, takich jak jego wiek czy stan zdrowia. Musisz wziąć pod uwagę to, czy chcesz z nim podróżować i czy planujesz wypuszczać go swobodnie na zewnątrz. Poniższe koszty mają charakter orientacyjny. Na rynku dostępne są zarówno droższe, jak i tańsze produkty.

Zakup kota

Sam kot to czasem największy wydatek, jaki Cię czeka, jeśli decydujesz się na konkretną rasę. Oczywiście adopcja porzuconego kota ze schroniska nie kosztuje nas nic, ale jeśli chcesz mieć rodowodowego kota z dobrej hodowli, musisz przygotować się na koszt sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższe koty dostępne w Polsce to m.in. koty bengalskie (od 2500-7000 zł), peterbaldy i sfinksy (2500-4500 zł), maine coony (1500-3500 zł) oraz persy (500-2500 zł). 

Podejmując się posiadania kota jako zwierzęcia domowego, niezależnie od rasy, należy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które będą wykorzystywane na co dzień. Przedmioty te trzeba nabyć jeszcze przed przywiezieniem do domu nowego pupila.

Utrzymanie kota – podstawowa wyprawka

W podstawowej wyprawce dla kota powinien znaleźć się przede wszystkim odpowiedni pokarm, miski, kuweta, żwirek, szelki lub obroża i smycz, transporter, zabawki, drapak oraz środki do pielęgnacji.

Wyżywienie kota

W zależności od wielkości kota, jego wieku i rasy, zalecane ilości suchej karmy i wielkość posiłków będą się różnić. Jednak na potrzeby ogólnego przeglądu tego, ile kosztuje opieka nad kotem, można przyjąć, że kot zużywa około 1,5 kg suchej karmy w ciągu miesiąca. Posiadając jednego pupila, najlepiej kupować opakowania, które zdążysz wykorzystać przed upływem 4 tygodni.Wysokiej jakości sucha karma to koszt około 10-20 złotych za kilogram. Ceny mogą się różnić w zależności od sklepu, a także od ewentualnego rabatu na dany produkt. Specjaliści zajmujący się żywieniem zwierząt domowych zalecają nie tylko karmienie kotów suchą karmą, ale także wysokiej jakości karmą mokrą. Sugeruje się stosowanie diety mieszanej w proporcjach 9:1, gdzie dominuje żywność wilgotna. Koszt jednego pełnowartościowego posiłku z mięsem to od 2 do 5 złotych.

Miski

Tanie naczynia dla kotów kosztują zaledwie kilka złotych, ale na dłuższą metę mogą nie być najlepszą inwestycją. Tanie, plastikowe naczynia często ulegają zarysowaniu i trudno je utrzymać w czystości. Z tego powodu należy je często wymieniać. Najlepsze miski dla kotów są wykonane z porcelany. Ich koszt to około 20-30 złotych.

Kuweta i łopatka

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli. Zwykła plastikowa kuweta odpowiedniej wielkości kosztuje 15-50 zł. Z kolei zamknięta, z drzwiczkami i filtrem węglowym kosztuje już około 150 złotych. Kupując kuwetę dla kota, warto zaopatrzyć się również w łopatkę do sprzątania. Cena takiego akcesorium to około 10 złotych. Jeśli wybierzesz kuwetę, która chroni przed nieprzyjemnymi zapachami, musisz co kilka miesięcy wymieniać filtr węglowy (5 zł).

Żwirek 

Żwirek to stały, comiesięczny wydatek, z którym musi się zmierzyć każdy właściciel kota. Jeden osobnik zużywa miesięcznie około 10 litrów żwirku. Tani żwirek zbrylający bentonitowy kosztuje około 18-25 złotych za 10 litrów. Najdroższym sposobem wypełnienia kuwety jest żwirek silikonowy – miesięczny koszt to około 40-50 złotych.

Szelki, smycz, obroża

Jeśli masz w planach chodzić z kotem na spacery, musisz zaopatrzyć się we właściwie dopasowaną do jego potrzeb obrożę lub szelki oraz smycz. Cały komplet powinien kosztować od 20 do 50 złotych.

Transporter

Transportery dla kotów mogą kosztować od 50 do kilkuset złotych. Bardziej wygodne dla ludzi, ale niekoniecznie komfortowe dla zwierzaka, torby do przewożenia kotów to koszt 150-200 złotych. Wybierając transporter musimy pamiętać, że pupil musi mieć możliwość wygodnego obrócenia się w nim. Bardzo ważny jest również odpowiedni przepływ powietrza.

Zabawki

Kotom do zabawy wystarczą zwykłe przedmioty znalezione w domu, nawet kartka papieru. Ważne jednak, by pamiętać o bezpieczeństwie swojego pupila i kontrolować to, co przykuło jego uwagę. Na rynku wybór zabawek jest nieograniczony – od piłek za kilka złotych po elektroniczne „myszki” kosztujące kilkadziesiąt złotych.

Drapak

Koty muszą stale złuszczać swoje pazurki. Jest to ważny element ich higieny. Jeśli nie zapewnisz pupilowi drapaka, przekieruje on swoją uwagę na meble. Najbardziej podstawowy drapak kosztuje około 20 złotych. Wielostopniowe konstrukcje służące jako „koci plac zabaw” kosztują nawet 300 zł.

Środki pielęgnacyjne

Każdy kot potrzebuje regularnej pielęgnacji. Koty długowłose potrzebują szczotkowania nawet codziennie. Zwykła szczotka to koszt około 10 zł, a za furminator (niezbędny dla kotów długowłosych) trzeba zapłacić około 100 zł. Rasy o specyficznych potrzebach mogą wymagać specjalnych kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak specjalny środek do czyszczenia uszu lub puder do futerka. Najpierw jednak zapytaj o to weterynarza lub hodowcę, by nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy!

Dodatkowe wydatki a kot

Do miesięcznego kosztu utrzymania kota należy doliczyć cykliczne oraz nieprzewidziane wydatki (szczepienia, odrobaczanie, wizyty u weterynarza związane z chorobami).

Jeśli mowa o szczepionkach, to koszt jednej dawki szczepionki zintegrowanej wynosi około 50 zł. W pierwszym roku życia kot otrzymuje dwie dawki, w kolejnych latach – jedną. Koty wychodzące na zewnątrz bezwzględnie muszą być co roku szczepione przeciwko wściekliźnie (około 15 złotych).

Ponadto ważne jest odrobaczanie – cztery lub dwa razy w roku (w zależności od tego, czy kot wychodzi na zewnątrz). Pojedynczy zabieg odrobaczania kosztuje około 20 złotych. Cena preparatów przeciwpasożytniczych to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Aby dokładnie oszacować koszty posiadania kota dachowca lub rasowego, należy uwzględnić koszt sterylizacji lub kastracji. Warto wiedzieć, że adoptowane zwierzęta ze schronisk i organizacji ratowniczych często otrzymują ten zabieg za darmo, gdy osiągną docelowy wiek. W Polsce również prowadzona jest kampania na rzecz sterylizacji. Odbywa się ona w marcu, dlatego akcja nosi nazwę Marzec Miesiącem Sterylizacji. W jej ramach można znaleźć tańsze zabiegi (lista lspecjalistów biorących udział w akcji dostępna jest w sieci).

Ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie i rocznie?

Podsumowując, miesięczne wydatki związane z utrzymaniem kota to mniej więcej 120-200 złotych, wliczając w to podstawowe wizyty u weterynarza. W perspektywie roku koszt utrzymania futrzanego towarzysza może wynieść nawet 2400 złotych. Kwota ta może się zmienić, w zależności od rodzaju wybranej karmy pełnoporcjowej, ilości zabawek oraz kondycji pupila.

Kot czy pies: który z nich jest droższy w utrzymaniu?

Koszt utrzymania psa jest znacznie wyższy niż w przypadku kota. Wynika to głównie z większego zapotrzebowania kalorycznego u psów, które zwykle ważą więcej niż koty. Z tego powodu w perspektywie rocznej należy zakupić znacznie większą ilość karmy. Jeśli chodzi o zabiegi medyczne lub inne sprawy związane ze zdrowiem, różnice między kotami i psami nie są już tak duże i zależą od indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Dodatkowym kosztem, który należy wziąć pod uwagę w przypadku psów są ewntualne konsultacje behawioralne. Właściciele kotów zdecydowanie rzadziej korzystają z takich usług, choć zawsze warto to zrobić, gdy pojawiają się problemy z zachowaniem pupila.

O autorze

Moje artykuły

Cześć, jestem Maja i od ponad dekady jestem wielką miłośniczką kotów! Przez te wszystkie lata nauczyłam się mnóstwa ciekawostek na temat tych uroczych stworzeń. Koty to nie tylko moi ulubieńcy, ale także prawdziwa pasja, której poświęcam mnóstwo czasu i uwagi. Kocham dzielić się moją wiedzą na ich temat i inspirować innych do lepszego zrozumienia tych cudownych stworzeń.