Koty

Jaki żwirek dla kota?

Kocie kuwety to jeden z najważniejszych elementów ich wyprawki. Na rynku jest wiele rodzajów kocich toalet. Zdecydowana większość z nich wymaga odpowiedniego podłoża, które zapewnia wsypanie żwirku. Jaki rodzaj żwirku będzie najlepszy? Które z nich należą do najpopularniejszych? Odpowiedzi, znajdziesz w poniższym tekście.

Kilka słów o tym, skąd wziął się pomysł na żwirek dla kota

Jeszcze nie tak dawno temu każdy właściciel kota musiał wypuszczać zwierzaka na zewnątrz lub po prostu rozrzucać na podłodze garść naturalnego, dostępnego powszechnie podłoża, które jednak sprawiało wiele problemów w trakcie sprzątania, a co gorsza roznosiło po całym domu za sprawą kocich łapek. Na szczęście zmienił to rewolucyjny wynalazek amerykańskiego biznesmena Eda Lowe – mianowicie specjalny żwirek dla kotów.

W bardzo zimny dzień 1947 roku sąsiadka Lowe’a przyszła pożyczyć trochę piasku dla swojego kota. Kupka, której używała, zamarzła, a ona potrzebowała czegoś do wsypania do kuwety. Zamiast niego, Lowe dał jej trochę ziemi Fullera – kredowej substancji składającej się z gliny bentonitowej. W tym samym roku przedsiębiorca zaczął sprzedawać żwirek w workach, przeznaczony dla kotów. Glinka bentonitowa to coś, co kupujemy do dziś, ale nie jest już jedynym produktem na higieniczną podłogę dla zwierząt. Jaki w takim razie żwirek wybrać dla swojego pupila?

Czym się kierować, wybierając żwirek dla kota?

Wybór żwirku dla kota to kompromis pomiędzy potrzebami właściciela kota dotyczącymi przestrzeni dookoła kuwety a preferencjami kota. Istnieją koty, którym pasuje każdy rodzaj powierzchni – o ile mogą w niej dziko kopać. Inne z kolei mają bardzo konkretne oczekiwania. Zwłaszcza koty, które są po raz pierwszy w domu ludzi, mogą mieć swoje własne przyzwyczajenia dotyczące kuwet. Na zewnątrz zwykły wypróżniać się na ziemię, piasek lub liście. 

Zastanawiasz się jak kota nauczyć korzystać z kuwety? Przy takim przypadku najpierw wsypuj do niej piasek. Następnie stopniowo wymieniaj go na żwirki. Dzięki temu kot będzie postrzegał kuwetę jako swoją toaletę. Jeśli Twój pupil niechętnie z niej korzystał, gdy w środku znajduje się żwirek, oznacza to, że nie przepada za wybranym przez Ciebie podłożem. Musisz więc je zmienić. Na całe szczęście masz kilka możliwości.

Pierwszą jest tradycyjny bentonit, czyli żwirek bentonitowy. Bentonit świetnie pochłania wszelkie ciecze, płyny i nieprzyjemne zapachy. Żwirki z jego składem są dostępne w odmianie zbrylającej oraz niezbrylającej. Pierwsza pod działaniem wilgoci zbija się w solidną kulę, której łatwo pozbędziesz się szufelką z kuwety. Pamiętaj, że nie można spłukiwać go w toalecie, gdyż zatka hydraulikę. Są to niedrogie granulki, choć można znaleźć różne ceny. Cena żwirku decyduje o jego jakości. Tanie nie będą się zbrylać, a przyklejać się do dna kuwety z moczem. Żwirek bentonitowy może występować w większych kawałkach lub małych granulkach. Gruboziarnisty mniej jest przenoszony na kocich łapkach, ale za to szybciej zostaje zużyty.

Inny rodzaj jest bardziej ekonomiczny, ale ma taką wadę, że kot może go roznieść daleko poza kuwetę. Żwirek bentonitowa jest doskonałym wyborem na „pierwszy żwirek” dla kociaka. Warto dodać, że niektóre małe kotki mają tendencję do jedzenia żwirku, dlatego warto sięgnąć po taki, który mu nie zaszkodzi.

Silikonowy żwirek dla kota 

Żwirek silikonowy, znany również jako silikat, powstaje z krzemionki. Jest to substancja chłonna, która należy do jednego z najwygodniejszych rodzaju podłoża dla opiekunów kotów. Kuweta nim wypełniona nie wymaga czyszczenia za każdym razem, gdy zwierzę odda mocz. Kryształki wchłaniają go, a następnie łączą wewnątrz mocznik. Z kolei woda odparowuje. Wysokiej jakości żwirek dobrze pochłania również brzydkie zapachy. Wymaga on wymiany, wtedy, gdy zmienia barwę z przezroczystej na żółtą. Jest to bardzo skuteczne podłoże. Aby było jeszcze lepsze, powinno się trzymać kuwetę w miejscu z dobrym przewiewem, co pozwoli na lepsze odparowanie wody. 

Żwirki silikonowe występują w większych i mniejszych kryształkach, a także w perełkach i pyle silikatowym. Większe kryształki mniej przyklejają się do kocich łapek. Ich główną wadą jest to, że nie wszystkie koty akceptują takie podłoże. Czasami faktura żwirku (nieprzyjemna dla łapek) lub charakterystyczny dźwięk kopania może przeszkadzać kotom. Ściółka w drobnych perełkach jest dużo delikatniejsza dla kocich łapek i może być doskonałą alternatywą dla kocich „księżniczek”. 

Rozsypane perełki są łatwo przesuwane po podłodze i mogą się przenieść dość daleko od kuwety. Z drugiej strony, ściółka z pyłku silikatowego jest niesamowicie delikatna dla łapek, ale najbardziej roznosi się po domu. Żwirek drewniany i silikatowy są polecane dla kotów z alergiami. A to dlatego, że nie pylą tak jak bentonit. Są też doskonałe dla właścicieli, którzy nie lubią pyłu i kurzu wydobywającego się z kuwety. Żwirek silikonowy zapobiega dodatkowo rozwojowi bakterii.

Drewniany żwirek dla kota

Drewniany żwirek, nazywany naturalnym, ekologicznym jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także biodegradowalny. Jego dodatkowym atutem jest to, że można go spłukać w toalecie (bez obaw o jej zapchanie się). Podobnie jak żwirki bentonitowe, tak i drewniany, może być w formie zbrylającej się tudzież niezbrylającej.

Drugie z nich kruszą się pod wpływem wody. Żwirek przyklejony do siebie pęcznieje i tworzy kulki. Przez wzgląd na te właściwości zbrylający żwirek drewniany nie jest dobry dla kociaków, które go zjadają. Jego granulki mogą spowodować zablokowanie układu pokarmowego Twojego kota. Blokada ta zagraża życiu i może zabić pupila. Jeśli jednak kupisz ten żwirek dla dorosłych kotów, to nie będziesz musiał się martwić o ten problem.

Czy do zalet żwirków drewnianych należy tylko ich niewielkie pylenie i dobre pochłanianie zapachów? Wiele z nich ma również atrakcyjną cenę. 

Wadą jest to, że czepiają się łapek i mogą przyklejać się do futra, zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych. Rozwiązaniem będą zbite drewniane pałeczki (mały brykiecik). To także jedna z wersji żwirku drewnianego.

Jaki rodzaj żwirku powinieneś kupić? Jeśli chcesz, by jak najmniej się roznosił, wybierz te zbrylające bądź w formie większych granulek. Możesz również zakupić wycieraczkę przed kuwetę, która zminimalizuje wynoszenie żwirku na łapkach poza nią. Żwirek drewniany, jak i silikonowy mają zalety i wady – ostateczna decyzja tak naprawdę zależna jest od Twojego kota i Ciebie.