Rasy i kolory

Kot himalajski – charakter, umaszczenie, cena

himalajski kot

Kot himalajski to wyjątkowa rasa łącząca dostojny wygląd persa z charakterystycznym umaszczeniem point kotów syjamskich. Ten długowłosy elegant o niebieskich oczach zachwyca nie tylko swoją urodą, ale także zrównoważonym charakterem. Poznaj szczegóły dotyczące jego wyglądu, usposobienia oraz wymagań związanych z opieką.

Pochodzenie i historia rasy

Kot himalajski powstał w wyniku celowych działań hodowlanych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. Pierwsze eksperymenty hodowlane rozpoczęły się na Uniwersytecie Harvarda, gdzie Virginia Cobb i dr Clyde Keeler pracowali nad stworzeniem kota o wyglądzie persa i charakterystycznym umaszczeniu point.

Krzyżowanie kotów perskich z syjamskimi początkowo nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Potomstwo miało niepożądaną strukturę sierści i proporcje ciała. Dopiero po wielu latach prób udało się uzyskać koty o pożądanym wyglądzie, podobnie jak w przypadku kota egzotycznego.

Uznanie rasy nastąpiło najpierw w Wielkiej Brytanii w 1955 roku przez GCCF, a następnie w 1957 roku w Stanach Zjednoczonych przez CFA. W Europie himalajczyki często uznawane są za odmianę barwną kotów perskich, podczas gdy w USA traktowane są jako odrębna rasa.

Wygląd i umaszczenie kota himalajskiego

Budowa ciała himalajczyka jest masywna i krępa, przypominająca nieco kota brytyjskiego długowłosego. Kot ma krótkie, mocne kończyny oraz krótką, grubą szyję. Głowa jest okrągła i szeroka, z charakterystycznym płaskim pyszczkiem.

Najbardziej charakterystyczną cechą rasy jest umaszczenie colorpoint. Podstawowy kolor sierści jest jasny, najczęściej kremowy lub biały, natomiast na pysku, uszach, łapach i ogonie występują ciemniejsze znaczenia. Kocięta rodzą się całkowicie białe, a znaczenia pojawiają się stopniowo w pierwszych tygodniach życia.

Organizacje felinologiczne dopuszczają następujące kolory znaczeń:

  • seal point (ciemnobrązowy)
  • blue point (niebieski)
  • chocolate point (czekoladowy)
  • lilac point (liliowy)
  • red point (czerwony)
  • cream point (kremowy)

Do charakterystycznych cech szczególnych należą intensywnie niebieskie oczy oraz krótki, lekko zadarty nos. Sierść jest długa i jedwabista, z gęstym podszerstkiem, tworząc wokół szyi efektowną kryzę.

Charakter i usposobienie kota himalajskiego

Temperament kota himalajskiego jest spokojny i zrównoważony, podobnie jak u kota birmańskiego. Łączy w sobie dostojność persa z delikatną żywiołowością kota syjamskiego. Nie jest to kot nadmiernie aktywny, preferuje spokojny tryb życia w domowym zaciszu.

W relacjach z człowiekiem himalajczyki wykazują się dużym przywiązaniem i lojalnością. Tworzą silną więź z opiekunem, ale nie są nachalne w okazywaniu uczuć. Potrafią dostosować się do rytmu życia domowników i chętnie towarzyszą im w codziennych czynnościach.

Potrzeby psychiczne tej rasy koncentrują się głównie wokół poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Koty te źle znoszą gwałtowne zmiany w otoczeniu i stresujące sytuacje. Potrzebują regularnego kontaktu z opiekunem i spokojnej atmosfery w domu.

Jeśli chodzi o adaptację do warunków domowych, himalajczyki świetnie odnajdują się w mieszkaniach. Nie wykazują potrzeby wychodzenia na zewnątrz i preferują życie w kontrolowanych warunkach domowych. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, szczególnie jeśli zostały z nimi oswojone od młodego wieku.

Pielęgnacja i zdrowie

Wymagania pielęgnacyjne kota himalajskiego są dość wysokie ze względu na długą i gęstą sierść. Codzienny rytuał pielęgnacyjny powinien obejmować dokładne czesanie, które zapobiega tworzeniu się kołtunów. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice brzucha i pach, gdzie sierść najłatwiej się splątuje.

Rasa ma predyspozycje do pewnych problemów zdrowotnych. Najczęściej występują:

  • wielotorbielowatość nerek (PKD)
  • problemy z układem oddechowym
  • choroby oczu
  • skłonność do kamicy moczowej

W kwestii żywienia i diety himalajczyki wymagają wysokiej jakości karmy dostosowanej do ich potrzeb. Ze względu na skłonność do nadwagi, należy kontrolować ilość podawanego pokarmu. Karma powinna być bogata w proteiny i zawierać składniki wspierające zdrowie skóry i sierści.

Profilaktyka zdrowotna obejmuje regularne wizyty kontrolne u weterynarza, szczepienia oraz odrobaczanie. Szczególnie ważne jest monitorowanie stanu nerek i układu moczowego poprzez okresowe badania krwi i moczu.

Cena kota himalajskiego i hodowla

Przedział cenowy za kota himalajskiego z renomowanej hodowli waha się między 2000 a 4000 złotych. Cena zależy od rodowodu, jakości umaszczenia oraz tego, czy kot jest przeznaczony do hodowli czy jako zwierzę domowe.

Przy wyborze hodowli należy zwrócić uwagę na:

  • przynależność do organizacji felinologicznej
  • warunki w jakich trzymane są koty
  • stan zdrowia rodziców
  • socjalizację kociąt

Niezbędne dokumenty przy zakupie obejmują:

  • rodowód
  • książeczkę zdrowia
  • umowę kupna-sprzedaży
  • zaświadczenia o szczepieniach i odrobaczaniu

Przygotowanie domu na przyjęcie kota himalajskiego wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt do pielęgnacji, kuwetę, drapak oraz akcesoria do zabawy. Warto też zabezpieczyć mieszkanie przed przypadkowym wydostaniem się kota na zewnątrz.

O autorze

Moje artykuły

Cześć, jestem Maja i od ponad dekady jestem wielką miłośniczką kotów! Przez te wszystkie lata nauczyłam się mnóstwa ciekawostek na temat tych uroczych stworzeń. Koty to nie tylko moi ulubieńcy, ale także prawdziwa pasja, której poświęcam mnóstwo czasu i uwagi. Kocham dzielić się moją wiedzą na ich temat i inspirować innych do lepszego zrozumienia tych cudownych stworzeń.