Biała sierść na tle ciemnych oczu – błękitnych, żółtych lub miedzianych. Różowy nosek i opuszki łap. Do tego typowa dla kotów elegancja i ciekawskie spojrzenie. Wygląd i charakter białych kotów od zawsze wzbudzają zainteresowanie miłośników tych zwierząt. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj koty białe!
Biały kolor sierści u kotów
Białe futro, co dla niektórych może być zaskoczeniem, to tak naprawdę brak koloru. Powstaje ono na skutek genów, które hamują produkcję melaniny, czyli pigmentu, który nadaje włosom kolor. Co to za geny? Istnieją aż trzy, które odpowiadają za białą sierść:
- gen C – gen dominujący, który warunkuje prawidłową produkcję melaniny, z kolei recesywny allel c jest przyczyną albinizmu. Są jego dwie odmiany – całkowita (koty rodzą się w całości białe z niebieskimi oczami lub jako albinosy o różowych tęczówkach) lub częściowa (koty typu colorpoint, np. syjamskie). Nie są dotknięte wrodzoną głuchotą.
- gen W – gen dominujący, który powoduje zanik barwnika. Pigmentu nie mają włosy (są całkowicie białe – gen W „maskuje” wszystkie inne kolory), a czasem nawet tęczówki oczu – wtedy są one niebieskie. Produkcja melanocytów wpływa nie tylko na pigmentację, ale także na przewodzenie prądu w uchu wewnętrznym, dlatego niektóre z tych kotów rodzą się głuche.
- gen S – dominujący gen maści łaciatej. Odpowiada za umaszczenie bicolor, ale w skrajnej postaci może wyeliminować wszystkie inne kolory poza białym. Niebieskookie, białe koty mogą cierpieć na głuchotę.
Zarówno koty rasowe, jak i dachowce mogą mieć białe futro warunkowane przez różne genów. Przeczytaj także, jak powstają niebieskie koty!
Białe koty – jakie rasy mogą mieć białe umaszczanie?
Poniżej znajdziesz opis niektórych ras, które występują w białym umaszczeniu.
Turecka angora
Angora to nazwa używana do opisania długowłosych białych kotów, królików, a nawet kóz. Choć dzisiejsze koty Angora występują w szerokiej gamie kolorów, za klasyczne ubarwienie uważa się biel. W końcu w ich ojczyźnie, Turcji, białe koty są jedynymi, które są uważane za prawdziwych przedstawicieli rasy.
Turcy uratowali swoją krajową rasę przed całkowitym wyginięciem dzięki programowi hodowlanemu w ZOO w Ankarze. Dzięki temu nadal możemy nazwać Angorę rasą naturalną, a jej wygląd nie zmienił się zbytnio od najwcześniejszych zdjęć i rysunków – w przeciwieństwie do kotów perskich.
Koty angorskie są eleganckiej budowy i mają półdługie, miękkie i jedwabiste futro. Choć wyglądają jak arystokraci, potrafią być awanturnikami. Koty te są zwinne, przyjazne, ciekawskie, figlarne i bardzo inteligentne. Uwielbiają kontakt z ludźmi i wiążą się ze wszystkimi członkami rodziny. Często jednak wybierają sobie „ulubionego” właściciela, z którym łączy je szczególna relacja.
Turecki van
Koty tej rasy również wywodzą się z Turcji. Co ciekawe, turecki van opisany w międzynarodowych standardach kotów nie jest tym samym, co van znany w Turcji pod tą nazwą. Według wzorca rasy, turecki van ma średniej długości futro, które jest prawie całkowicie białe, natomiast pigment widoczny jest jedynie na ogonie i głowie (w postaci dwóch łatek między oczami).
Według Turków za tureckiego vana (Van kedisi) należy uznać kota pochodzącego z terenów wokół jeziora Van na wschodzie kraju. Charakteryzuje go biała sierść bez cętek i najczęściej różnego koloru oczy (np. jedno złociste, a drugie niebieskie). Turecki van, zarówno ten tradycyjny, jak i uznany przez kocie organizacje, znany jest ze swojego zamiłowania do wody. Uważa się, że biały turecki van z rudymi plamami (najpierw uznano koty rudo-białe, później czarno-białe, a potem zaakceptowano wiele innych maści) jest wynikiem selektywnej hodowli oryginalnych kotów tureckich van.
Biały kot perski
Kot perski w białym wydaniu to jedna z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych ras. Długa, gęsta, jedwabista sierść o śnieżnobiałym kolorze wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kot perski został zwycięzcą pierwszej w historii wystawy kotów zorganizowanej przez Harrisona Weirę w londyńskim Crystal Palace w 1871 roku.
Te urocze i puszyste białe koty są bardzo przyjazne, spokojne i wesołe, ale potrzebują dużych ilości uwagi i troskliwej opieki człowieka.
Khao manee
Khao Manee to niezwykle rzadka rasa kotów z Tajlandii. W języku tajskim jego nazwa to dosłownie „biały klejnot”. Pierwsze wspomnienia na temat tych kotów znajdują się w zabytkowym dziele zwanym „Tamra Maew” („Traktat o kotach”). Pojawiły się w nim wzmianki także o kocie syjamskim i koracie. W swojej ojczyźnie jest uważany za kota, który przynosi szczęście.
Khao manee to koty wyłącznie białe. Mogą mieć niebieskie lub złote oczy, ale także oba w innym kolorze. Są dobrze zbudowanymi kotami średniej wielkości o eleganckim i stylowym wyglądzie. Znane są ze swojego oddania dla opiekuna.
Khao Manee to jedna z najrzadszych ras na świecie. Hodowle znajdują się głównie w Tajlandii, ale coraz więcej pojawia się ich także na Zachodzie, zwłaszcza w USA. Kot kupiony od hodowcy spoza Tajlandii powinien otrzymać dokumenty potwierdzające jego tajskie pochodzenie oraz być zarejestrowany w odpowiedniej organizacji. Obecnie rasa jest uznawana jedynie przez amerykańskie CFA..
Foreign white
Podczas gdy większość ras białych kotów może być genetycznie predysponowana do głuchoty, Foreign white jest od niej zupełnie wolny. Koty tego typu uznawane są przez niektóre organizacje kocie jako oddzielna rasa, przez inne zaś jako biała odmiana kota syjamskiego. Pod względem genetyki nie różnią się od nich zbytnio – umaszczenie jest w obu przypadkach uwarunkowane jest genem albinizmu. Nie ma on wpływu na narząd słuchu.
Foreign white to kot o krótkiej, przylegającej do ciała sierści w kolorze białym oraz i szafirowoniebieskich oczach. Jego sylwetka jest szczupła i wydłużona, cechuje ją duża elegancja i dobre umięśnienie. Uszy kotów tej rasy są stosunkowo duże. Z charakteru są bardzo żywiołowe, bardzo przywiązane do opiekuna i niesamowicie inteligentne.
Biały maine coon
Maine coony to “łagodne olbrzymy” o niesamowicie miękkim futerku. Mogą ważyć nawet 10 kg, więc są to koty o naprawdę pokaźnych rozmiarach. Puszysty ogon nadaje im niesamowitego wyglądu. Samice są nieco mniejsze, jednak równie eleganckie.
Białe maine coony mają identyczny charakter oraz potrzeby jak przedstawiciele tej rasy w innych umaszczeniach.
Może zainteresować Cię także: Koty dla dzieci.
Kot brytyjski biały
Brytyjczycy szczególną sympatią darzą niebieską odmianę tych rodzimych kotów. Przez tamtejszą organizację GCCF została ona uznana za osobną rasę. Jednak białe koty brytyjskie krótkowłose i długowłose również mogą skraść serce! Ten mniej popularny gatunek cechuje szeroki pyszczek, drobne uszy, muskularna budowa oraz głęboki kolor tęczówek, które kontrastują z białą sierścią.
Podobnie jak wszystkie brytyjczyki, biała odmiana to koty przyjacielskie i przywiązane do opiekuna, które uwielbiają pieszczony. Są zrównoważone i dystyngowane.
Kot norweski leśny
Kot norweski leśny to naturalna, pochodząca ze Skandynawii rasa o półdługim włosie. Gęste i grube futro nie ma skłonności do filcowania się i w trakcie zimy zdecydowanie zwiększa swoją objętość. Po ustąpieniu chłodnych dni kot zrzuca nadmiar sierści i wyglądem przypomina nieco turecką angorę.
Ta rasa to koty zdrowe i sprawne. Są bardzo przywiązane do właściciela i chętnie się bawią. W dodatku cechuje je wysoka inteligencja.
Kot syberyjski
Białe koty syberyjskie może nie są tak popularne jak ich inne odmiany (np. brązowe tabby, rude czy łaciate), ale nie można odmówić im uroku. Szczególnie jeśli pomyślimy o śnieżnym syberyjskim krajobrazie i o tym, jak idealnie wyglądałby w nim biały kot syberyjski.
Ich charakter oraz wymagania nie odbiegają od innych odmian tej rasy. Kot syberyjski jest z natury świetnym i wiernym przyjacielem o dużej inteligencji, ciekawości świata oraz chęci do zabawy.
Inne rasy kotów, które mogą być białe
Nie tylko wymienione wyżej odmiany mogą występować w białym umaszczeniu. Inne z takich ras to:
- amerykańskie curle,
- koty amerykańskie krótkowłose,
- koty Afrodyty i inne śródziemnomorskie rasy rodzime (np. koty egejskie),
- koty egzotyczne krótkowłose,
- koty europejskie,
- LaPerm,
- japońskie bobtaile,
- manksy i cymrice,
- szkockie foldy,
- wszystkie typy reksów oraz sfinksów.
Istnieją nawet białe odmiany tych kotów, które tradycyjnie występowały w innym ubarwieniu, np. rosyjski niebieski. Nie jest to jednak póki co uznawane przez wszystkie kocie federacje. Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem pupila, sprawdź koniecznie ile kosztuje kot!