Choć wygląd nie jest najważniejszą cechą, którą powinniśmy brać przy wyborze pupila, wiele ludzi zwraca na to szczególną uwagę. Niektórzy wręcz marzą o niebieskim kocie. Takie umaszczenie występuje dość rzadko, choć możemy spotkać osobniki wielu różnych ras w takim kolorze. Sprawdź, skąd biorą się koty niebieskie i który z nich może być odpowiednim pupilem dla Ciebie!
Skąd się bierze niebieska sierść u kotów
Gen odpowiedzialny za kolor niebieski u kotów jest tak naprawdę rozjaśnionym wariantem genu, który tworzy czarne umaszczenie. Aby powstał niebieski lub błękitny osobnik, oboje rodzice muszą przekazać mu allel d. Ciekawostką jest fakt, że istnieją również inne odmiany rozjaśnionej maści czarnej – allel b warunkuje umaszczenie czekoladowe i liliowe, natomiast allel bl – cynamonowe i płowe.
Niebieskie futro występuje u ponad 40 ras kotów, ale w niektórych przypadkach (jak np. rasa brytyjska) jest dość powszechne, a w innych uzyskanie niebieskich kociąt jest dość trudne i rzadko spotykane. Tylko trzy rasy kotów występują jedynie w kolorze niebieskim – koty kartuskie, rosyjskie niebieskie oraz koraty.
Koty rosyjskie niebieskie
Koty rosyjskie niebieskie są eleganckie. To prawdziwi arystokraci wśród gatunku. Mają krótką, jedwabistą sierść, dzięki której ich smukła sylwetka zostaje podkreślona. W dotyku futro kota rosyjskiego niebieskiego przypomina plusz. Rasę tę cechuje także niezwykła zwinność i gibkość. Ponadto są bardzo inteligentne i uczuciowe.
Z charakteru są wyjątkowo lojalne i szybko przywiązują się do opiekunów. Zachowują jednak odpowiedni dla siebie dystans w stosunku do obcych. Są miłośnikami wszelkich czułości i zabawy, choć cenią sobie również własną niezależność. Spokojny i zrównoważony temperament to coś, co skradło serca wielu właścicieli tych kotów. Nie są one jednak leniwe. Chętnie „rozmawiają” z ludzkimi przyjaciółmi, często wydając pełne zadowolenia pomruki.
Niebieskie koty rosyjskie są naturalną rasą, co oznacza, że powstała ona bez ingerencji człowieka. Z tego powodu cechuje je dobre zdrowie i długowieczność. Nie wymagają bardzo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
Koty kartuskie
Na pierwszy rzut oka koty kartuskie i rosyjskie niebieskie mogą wydawać się bardzo podobne. Jeśli nie zwracasz uwagi na różnice między rasami kotów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomylisz jednego z drugim. Koty kartuskie pochodzą z Francji, a ich miłośnikiem był nie kto inny jak sam generał de Gaulle.
Jak odróżnić kota kartuskiego od rosyjskiego? Zwróć uwagę na ich oczy: u rosyjskich są one koloru zielonego, natomiast u kotów kartuskich zawsze będą one miały odcienie żółte – od bursztynowych po miedziane. Struktura ich futerka również jest bardzo charakterystyczna – cudownie jedwabista. Koty kartuskie mają większe i szersze głowy, wyglądają też mniej delikatnie.
Są to bardzo czułe i przywiązane do swojego właściciela zwierzęta. Choć kochają wszystkich domowników, zazwyczaj mają jednego ulubieńca. Koty kartuskie wymagają poświęcenia im mnóstwa czasu i uwagi – będą idealnym pupilem dla domatorów. Z natury są dość ciche, a jeśli już mruczą to zwykle z zadowolenia. Co ciekawe, można nauczyć je aportowania!
Koty kartuskie zwykle cieszą się dość dobrym zdrowiem. Nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji, a ich tresura nie sprawi problemu nawet początkującym kociarzom.
Korat
Korat to trzecia i ostatnia rasa kotów posiadających wyłącznie niebieskie futro. Pochodzą z Tajlandii i według tamtejszych tradycji przynoszą szczęście. Mają błyszczące, jedwabiste futro ze srebrnym połyskiem. Są dość rzadkie, ale zakup kociaka nie jest niemożliwy – w naszym kraju działa kilka hodowli tych egzotycznych kotów. Bardzo łatwo rozróżnisz korata od kota kartuskiego i rosyjskiego – głównie po kształcie jego pyszczka, który powinien mieć kształt serca.
Korat jest spokojnym i towarzyskim kotem. Lubi być w centrum uwagi, choć gdy poznaje nowych ludzi, chociaż może być na początku nieco nieśmiały. Podobnie jak koty kartuskie, koraty to niesamowite pieszczochy. Uwielbiają zabawę i czasem bywają nieco rozbrykane – często wykopują rośliny z doniczek i polują na frędzle z firanek. Najprawdopodobniej będzie chciał spać z tobą w łóżku, więc od razu zaopatrz się w dodatkową poduszkę dla swojego pupila!
Koraty to rasa naturalna, dzięki czemu cechuje się dobrym zdrowiem i siłą. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a ich wyważony temperament sprawia, że nadają się nawet dla początkujących miłośników kotów.
Koty brytyjskie
Chociaż brytyjski kot jest dostępny w wielu kolorach, najbardziej popularne są osobniki niebieskie o bursztynowych oczach. Brytyjczyki mogą mieć różnej długości futerko – te długowłose wymagają zdecydowanie więcej zabiegów pielęgnacyjnych, ale są bardzo piękne!Koty brytyjskie mają pełniejsze pyszczki z dobrze zarysowanymi policzkami. Są dobrze zbudowane, a nawet lekko pulchne, a ich gęste futro dodaje im dodatkowej optycznej objętości. Koty brytyjskie mają zazwyczaj wyjątkowy apetyt, co często prowadzi do nadwagi.
Koty brytyjskie znane są ze swojego spokoju. Są nawet nieco flegmatyczne. Małe kocięta są jednak bardziej energiczne i chętne do zabawy. Dorosłe koty warto zachęcać do zabawy. Koty brytyjskie, nawet jeśli doceniają Twoją obecność w pobliżu, cenią sobie spokój i obserwują życie rodzinne ze swojego ulubionego parapetu. Te spokojna rasa nie ma tendencji do przemeblowywania domu.
Ogólnie rzecz biorąc, koty brytyjskie są zdrowe, ale ich opiekunowie powinni być świadomi ryzyka otyłości. Wystąpienie nadwagi może prowadzić do cukrzycy lub problemów z poruszaniem się. Mogą również być dotknięte kardiomiopatią. Wszystkie długowłose koty brytyjskie wymagają regularnej pielęgnacji, a przede wszystkim czesania. Te zrównoważone koty dobrze odnajdą się w każdym kochającym domu.
Koty orientalne krótkowłose
Jeśli szukasz kota o charakterystycznym wyglądzie, warto zainteresować się kotem orientalnym. Jest on smukły i długi, ma głowę w kształcie klina oraz duże uszy. Jest to bliźniacza rasa kotów syjamskich, które nie posiadają jednak charakterystycznego znaczenia. Kot orientalny niebieski ma niesamowity wygląd – niektórzy zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia, inni uważają, że jest po prostu dziwny. Nie sposób jednak pozostać na nie obojętnym.
Kot orientalny nie nadaje się na pupila dla każdego. Wymaga wiele uwagi opiekuna, za którym podąża krok w krok, domagając się jego atencji. Uwielbia zabawę i często zaczepia domowników, aby się nim zainteresowali. Jest delikatny i potrzebuje kogoś, kto poświęci mu wiele swojego czasu. Jest też dość głośny.
Ta rasa stosunkowo często ma problemy zdrowotne z oczami. Istnieje ryzyko wystąpienia zaćmy, jaskry lub oczopląsu. Zimą ze względu na bardzo krótką sierść konieczne jest ubieranie kota orientalnego w sweterek, aby uniknąć przeziębienia.
Kotów, które miewają niebieską sierść jest dużo więcej. Są to m.in.:
- kot norweski leśny,
- maine coon,
- angora turecka,
- kot balijski,
- kot syberyjski,
- ragdoll,
- kot birmański,
- kot perski,
- turecki van.