Zdrowie

Przepuklina u kota

Przepuklina u kota to dość rzadkie zjawisko, które może mieć różne przyczyny. Odpowiednia diagnoza i leczenie dają zwierzęciu duże szanse na powrót do pełnego zdrowia. Jak wygląda przepuklina u kota? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są rodzaje przepuklin i jak przebiega proces ich leczenia.

Czym jest przepuklina?

Przepuklina to stan, kiedy narządy wewnętrzne przedostają się na zewnątrz anatomicznych struktur, w których powinny się znajdować. Niezależnie od rodzaju, przepuklina zawsze składa się z trzech elementów. Są to wrota (szczelina lub otwór w ściance struktury), worek (wszystkie tkanki znajdujące się w pobliżu wrót) i zawartość (narządy, które przedostały się przez wrota).

Przepuklina może występować zarówno u kociąt, jak i dorosłych osobników. Nie zależy od płci, wieku czy poziomu aktywności. Warto wiedzieć, jak rozpoznać wystąpienie przepukliny, ponieważ konieczne jest jej leczenie.

Przepuklina u kota – przyczyny

Przepukliny mogą pojawiać się w różnych miejscach, w których struktura mięśniowa, której zadaniem jest podtrzymywanie tkanek, jest osłabiona lub uległa uszkodzeniu. Przyczyny powstania przepukliny są różne w zależności od jej rodzaju. Na główne typy to przepuklina nabyta oraz przepuklina wrodzona. Skąd bierze się wrodzona przepuklina? Zwykle jest ona spowodowana wadami rozwojowymi, które powstają jeszcze przed narodzinami kociaka. Przepukliny nabyte najczęściej powstają w wyniku osłabienia mięśni lub urazu i nie mają związku z cyklem życia kociaka. Jakie są najczęstsze przepukliny i ich przyczyny?

Przepuklina pępkowa

To jeden z najczęściej występujących rodzajów przepukliny. Powstaje zwykle w wyniku nie zrośnięcia się do końca powłok brzusznych przy pępku po narodzinach kociąt. Diagnozuje się ją głównie u młodych osobników. Według jednej z teorii, do jej powstania może dojść na skutek niewłaściwego (zbyt niskiego) przecięcia lub przegryzienia pępowiny przez kota w czasie porodu. Można na pewno stwierdzić, że, przyczyną takiego zjawiska są zaburzenia na etapie embriogenezy. U dorosłych kotów przepuklina pępkowa może wystąpić w wyniku urazu i pęknięcia powłok brzusznych.

Przepuklina pachwinowa

Ten rodzaj przepukliny może być zarówno wrodzony, jak i nabyty. Jej występowanie związane jest z nieprawidłową budową pierścienia pachwinowego. Wrodzona przepuklina pachwinowa może być schorzeniem genetycznym, a więc również dziedzicznym. Ryzyko jego doświadczenia dotyka głównie kotki, ponieważ często występuje ono podczas ciąży, choć zdarza się także po urazie. 

Przepuklina kroczowa

Przepuklina kroczowa, znana także jako okołoodbytowa lub przepuklina przepony miednicy, występuje wtedy, gdy struktura mięśniowa jamy miednicy dozna uszkodzenia lub osłabienia. Wówczas to pod skórę w okolicach krocza mogą wydostać się narządy jamy brzusznej. Zwykle ten typ występuje u samców, szczególnie tych, które nie przeszły zabiegu kastracji.

Przepuklina przeponowa

Ten rodzaj przepukliny jest jednym z niewielu, których nie da się zauważyć na zewnątrz. Przepuklina przeponowa może być wrodzona lub nabyta. Nabyte przepukliny przeponowe są najczęściej wynikiem urazu, wrodzona natomiast wiąże się z nieprawidłowościami w fazie rozwoju płodu.

Przepuklina pooperacyjna

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj przepukliny powstaje w wyniku różnych operacji wykonywanych u kotów. Po sterylizacji kotek jednym z najczęstszych diagnozowanych  powikłań jest właśnie przepuklina. Może być ona spowodowana niewłaściwym przeprowadzeniem zabiegu, np. zbyt szeroką przerwą między szwami lub zbyt dużym ich napięciem. Często pojawia się na skutek nagłych skoków kota i braku ograniczenia ruchu. Jeśli rany kota nie są poddawane należytej higienie, może dojść do jej zakażenia. Zdarza się także, że ich gojenie jest utrudnione u osobników cierpiących na choroby współistniejące (np. cukrzycę). 

Przepuklina u kota – objawy

Jednym z najczęstszych i najbardziej widocznych objawów kocich przepuklin jest zgrubienie, które może wystąpić w okolicach pępka, brzucha lub genitaliów, w zależności od rodzaju przepukliny. Przepukliny pachwinowe mogą powodować widoczne wybrzuszenie w tym obszarze. Jednak nie wszystkie przepukliny są widoczne z zewnątrz. W przypadku przepuklin wewnętrznych nie dostrzeżesz charakterystycznych uwypukleń tkanek. Wtedy konieczne do rozpoznania schorzenia jest zaobserwowanie objawów, takich jak:

  • zmniejszenie apetytu i znaczna utrata wagi,
  • męczliwość, duszności, oddychanie przez otwarty pyszczek, zasinienie błon śluzowych,
  • problemy z wypróżnianiem,
  • krew w moczu i/lub w stolcu,
  • zmiany w zachowaniu kota, m.in. pogorszenie jakości snu czy zmiany w częstotliwości zaspokajania potrzeb fizjologicznych.

Wszystkie powyższe objawy powinny być dla opiekuna powodem do wizyty z pupilem u lekarza weterynarii, ponieważ rozpocznie on diagnostykę i leczenie, które pozwoli usunąć przepuklinę i poprawić komfort jego życia. Czasami, w nagłych przypadkach, okaże się, że narządy wewnętrzne uległy migracji i spowodowały niedrożność jelit, a nawet do martwicy. W takim przypadku rozwiązaniem jest operacja ratująca życie kota.

Przepuklina u kota – leczenie

Jak przebiega proces postępowania w przypadku podejrzenia przepukliny u kota? Jak się ją diagnozuje i leczy?

Diagnostyka

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po zauważeniu przepukliny u kota jest wizyta u weterynarza. Podczas wizyty u lekarza właściciel i weterynarz odbywają rozmowę, która ma na celu określenie ogólnego stanu zdrowia kota, jego aktywności, zachowania. Następnie kot jest dokładnie zbadany i zdiagnozowany. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz przeprowadza badanie palpacyjne. Podczas tego procesu można zlokalizować większość rodzajów przepuklin. W niektórych przypadkach, gdy guzek nie jest widoczny gołym okiem, lekarz weterynarii zaleci bardziej szczegółową diagnostykę, która może obejmować:

  • prześwietlenie przewodu pokarmowego z kontrastem,
  • badanie krwi,
  • tomografię komputerową,
  • USG klatki piersiowej i jamy brzusznej,
  • rentgen klatki piersiowej.

Leczenie

W zależności od ogólnego stanu zdrowia kota oraz wielkości i rodzaju przepukliny lekarz dobiera sposób leczenia. W niektórych przypadkach weterynarze decydują się odprowadzenie organów przez wrota przepukliny przezskórnie. Jeśli jednak osłabione tkanki nie zagoją się prawidłowo, przepuklina będzie nawracać. Większość weterynarzy zaleca operację. Taki zabieg ma skutkować powrotem do fizjologicznego ułożenia narządów i zamknięcie wrót przepukliny w celu usunięcia ryzyka ich ponownego przemieszczenia się. Jeśli ogólny stan zdrowia kota jest dobry, stopień ryzyka takiej operacji jest umiarkowany. Jeśli natomiast przepuklina powstała w wyniku wypadku lub urazu, w pierwszej kolejności należy zadbać o ogólny stan kota i przywrócić właściwe parametry życiowe. 

Opieka nad kotem po zabiegu polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwobrzękowych oraz oczyszczeniu rany. Po operacji ważne jest, aby zapewnić kotu spokój i dać mu spokojne miejsce do regeneracji. Należy też ograniczyć do minimum jego aktywność. Konieczne jest monitorowanie rany pod kątem oznak krwawienia lub infekcji. Powinno się także zabrać kota na jedną lub dwie wizyty kontrolne.

Przepuklina u kota – rokowania i profilaktyka

Przepuklina u kota może być niebezpieczna dla jego zdrowia i życia. Szybka interwencja i właściwe leczenie, najczęściej chirurgiczne, przynosi świetne rezultaty i zwierzę szybko wraca do pełnej sprawności. Jakie są perspektywy i czy istnieje jakieś ryzyko z tym związane? Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny u kota? 

Przepuklina u kota – prognozy

Choć przepuklina brzuszna (np. pępkowa) może negatywnie wpłynąć na zdrowie kota, to w większości przypadków, jeśli właściciel zadziałał szybko, kot ma ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Najgorsze rokowania mają kociaki, które były leczone późno lub te, które cierpiały na poważne wady wrodzone.

Niektóre rodzaje przepukliny mogą prowadzić do problemów z płodnością u kotek, ponieważ schorzenie często występuje w pobliżu macicy. W takim przypadku narząd ten może ulec wypadnięciu przez wrota, przez co płody nie mogą się prawidłowo rozwijać, a kotka bezpiecznie urodzić w naturalny sposób.Po operacji usunięcia przepukliny Twój pupil musi unikać nadmiernej aktywności, aby nie dopuścić do nawrotu schorzenia. Spokojna rekonwalescencja daje szansę tkankom na właściwe zrośnięcie się.

Profilaktyka przepukliny u kota

Najlepszym sposobem zapobiegania kocim przepuklinom jest dbanie o ogólne zdrowie kota. Czasami jednak nie można zapobiec rozwojowi przepukliny – są to często kwestie dziedziczne. Mogą być również spowodowane przez wypadki i urazy. Jak zapobiegać przepuklinie u kota?

Częste kontrole weterynaryjne

Bystre oko lekarza weterynarii może zauważyć nieprawidłowości u kota w bardzo wczesnym stadium, co oznacza, że istnieje duża szansa na wyleczenie kota. Dorosły kot powinien przechodzić regularne badania lekarskie przynajmniej raz w roku. Jeśli u psa wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, zwłaszcza dotyczące układu oddechowego (szybki oddech u kota może świadczyć o bólu), pokarmowego lub moczowego, kluczowa jest natychmiastowa reakcja właściciela i wizyta u weterynarza.

Dieta

Każdy wie, że odpowiednie żywienie jest niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia kotów. Prawidłowa dieta powinna składać się z mokrej karmy, bez zbóż i o dużej zawartości mięsa. Dodatkowo koty powinny otrzymywać suplementy, które zawierają niezbędne witaminy i minerały.

Jeśli karmisz swojego kota najlepszą karmą, nie musisz suplementować witamin. Specjalistyczna mokra karma w zupełności wystarczy. Jednak czasami nawet najwyższej jakości pokarm nie zapobiega wystąpieniu przepukliny. Należy zwracać dużą uwagę na regularność wypróżnień pupila, a także kontrolować jego odkłaczanie. Jeśli kot ma problemy z defekacją, może to mieć wpływ na powstanie przepukliny.

Profilaktyka urazów

Przepuklina jest często wynikiem różnych urazów. Aby zapewnić swojemu kotu maksymalne bezpieczeństwo, na zewnątrz używaj szelek lub smyczy. Wiele wypadków zdarza się również w domu. Osoby mieszkające na wyższych piętrach muszą zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie balkonów i okien, aby ich koty nie mogły się wydostać. Warto postawić na specjalistyczne siatki na balkon oraz okna.

Kontrola urodzeń

Hodowcy kotów muszą zwracać uwagę na liczbę urodzeń przez kotki. Jedną z najczęstszych przyczyn powstania przepukliny u kota jest zbyt częsta ciąża. Ponadto zwierzęta obciążone genetycznie nie powinny być wykorzystywane w hodowlach.

Czy przepuklina u kota jest groźna?

Istnieje wiele rodzajów kocich przepuklin, które pojawiają się z różnych przyczyn. Niezależnie od rodzaju czy wielkości przepukliny nie można jej ignorować. Bez odpowiedniego leczenia może ona prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Ważna jest natychmiastowa interwencja i wizyta u weterynarza.

Na szczęście, przeprowadzona we wczesnym stadium operacja daje kotu ogromne szanse na powrót do pełni zdrowia. Aby uniknąć konieczności poddania pupila takiemu zabiegowi warto także działać zapobiegawczo – zapewnić mu odpowiednią dietę i zabezpieczyć miejsca, które stwarzają ryzyko urazów.

O autorze

Moje artykuły

Cześć, jestem Maja i od ponad dekady jestem wielką miłośniczką kotów! Przez te wszystkie lata nauczyłam się mnóstwa ciekawostek na temat tych uroczych stworzeń. Koty to nie tylko moi ulubieńcy, ale także prawdziwa pasja, której poświęcam mnóstwo czasu i uwagi. Kocham dzielić się moją wiedzą na ich temat i inspirować innych do lepszego zrozumienia tych cudownych stworzeń.