Korzystanie z kuwety przez kota wydaje się być podstawą. Jednakże zanim nabyje tę umiejętność, musisz z nim poćwiczyć, stosując się do poniższych podpowiedzi oraz wskazówek. Nowy kot, który pojawia się w domu to wielkie szczęście i mnóstwo emocji. Najpierw warto go zapoznać z nowym otoczeniem, a następnie w kilku krokach nauczyć go korzystania z kuwety. Dowiedz się, jak to zrobić.
Po pierwsze – wybierz dobrą kuwetę
Kiedy szkolisz swojego kota do korzystania z kuwety, musisz najpierw dowiedzieć się, co dzieje się w głowie tego małego stworzenia. Koty instynktownie lgną do piaszczystych powierzchni w celu załatwiania swoich spraw, ale można je także zachęcić do korzystania z kuwety, wypełniając ją kilkoma centymetrami żwirku.
Koci behawioryści twierdzą, że większość właścicieli kupuje za małe kuwety dla kotów. Wybierając kocią kuwetę, trzeba kierować się zasadą, że: powinna ona mieć co najmniej 1,5 raza długości więcej niż długość kota. Nie wlicza się w to ogona.
Jeśli chcesz, aby Twój kociak korzystał z kuwety, ważne jest, aby wybrać odpowiedni kształt. W przypadku starszych kotów powszechne schorzenia, takie jak artretyzm, mogą utrudniać wspinanie się na wysokie ściany i wchodzenie do kuwety. Rozważ więc model z niskimi ściankami, który spełni potrzeby Twojego kota. Niektóre koty mają problemy z przystosowaniem się do krytych lub zabudowanych kuwet. Jeśli kot z trudem uczy się korzystania z takiej kuwety, rozwiązanie jest banalne proste – trzeba kupić inny model.
Najlepszy drapak dla kota — sprawdź!
Po drugie – zadbaj o odpowiedni żwirek
Zastanawiasz się, jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Dzięki poniższym wskazówkom będzie Ci łatwiej nauczyć korzystania kota z kuwety. Musisz poeksperymentować z kilkoma rodzajami żwirku, by dowiedzieć się, który najbardziej pasuje Twojemu zwierzakowi.
Istnieją dwa główne rodzaje żwirków dla kotów:
- Żwirek zbrylający, który wytwarza grudki, gdy jest pod wpływem wilgoci. To sprawia, że czyszczenie kuwety jest proste – musisz wygarnąć zbrylony żwirek i napełnić kuwetę nowym. Ten rodzaj ściółki wykonuje się zazwyczaj z chłonnej gliny, niepylącej i biodegradowalnej. Zamiast niego możesz także sięgnąć po biodegradowalne, roślinne alternatywy wykonane z włókien.
- Żwirek niezbrylający, który może zostać wykonany z różnych materiałów. Droższy, z kryształów krzemionki rodzaj żwirku jest dłużej wytrzymały, nie pyli się, a do tego poddaje się biodegradacji. Z kolei inny żwirek niezbrylający z granulatu drewna sosnowego bądź biodegradowalnego papieru, jest chłonny, nie pyli, ale musi być często wymieniany.
Jeśli adoptujesz starszego kota, pamiętaj, aby wypełniać jego kuwetę takim rodzajem żwirku, z jakiego dotychczas korzystał.
Po trzecie – postaw kuwetę w spokojnym miejscu
Wybrałeś już kuwetę i żwirek. Teraz musisz zadać sobie pytanie, jak nauczysz kota korzystania z kuwety. Miejsce, w którym ją ustawisz jest tak samo istotne, jak jej kształt i rodzaj. Kuweta musi znajdować się w spokojnym, łatwo dostępnym miejscu, z dala od pożywienia Twojego kota. Kiedy wprowadzasz kota do domu, pokaż mu, gdzie jest kuweta i nagradzaj smakołykami, kiedy z niej korzysta.
Jeśli kotek jest mały, systematycznie nakłaniaj go do korzystania z kuwety. Możesz to zrobić, umieszczając go w kuwecie rano, w południe, po posiłku, czyli o różnych porach. Podobnie do ludzi, koty preferują prywatność w trakcie załatwiania swoich spraw, dlatego nie stój nad nim, kiedy akurat korzysta z kuwety. Możesz sprawdzić, czy z niej skorzystał, ale daj mu trochę czasu na załatwienie potrzeby na osobności.
Po czwarte – dbaj o czystość kuwety
Koty to bardzo czyste zwierzęta. Będą korzystać z kuwety, w której żwirek jest wymieniany regularnie. Wymień go raz dziennie. Co tydzień wyrzuć cały żwirek, dokładnie wypłucz i umyj kuwetę przy użyciu specjalnych środków.
Po piąte – zadbaj o odpowiednią liczbę kuwet
Eksperci zalecają, aby na jednego kotka w domu przypadała jedna stała kuweta i jedna dodatkowa, na tzw. wszelki wypadek.
Starsze koty mogą mieć problemy z dojściem do kuwety. Umieść dla niego kilka dodatkowych toalet, lokalizują je w całym domu, aby nie stawiać swojego pupila w trudnej sytuacji i narażając go niepotrzebnie na pokonywanie za dużych odległości.
Co możesz zrobić, kiedy kot nie chce skorzystać z kuwety?
Jeśli Twój kot ma problemy z kuwetą lub nagle przestał z niej korzystać, zastosuj się do poniższych wskazówek:
- Sprawdź warstwę żwirku w kuwecie swojego kota. Większość kotów preferuje cienką warstwę, której głębokość nie przekracza 5 cm
- Jeśli mieszkasz w domu z wieloma kotami, upewnij się, że nie przeszkadzają one Twojemu nowemu kotu. Odpowiednia liczba kuwet pomoże pozbyć się problemu
- Jeśli masz futrzanego przyjaciela o specjalnych potrzebach, rozważ samoczyszczącą się kuwetę
- Niezależnie od wieku kota, jeśli przestaje on korzystać z kuwety i zaczyna załatwiać swoje sprawy mieszkaniu lub domu, skonsultuj się z weterynarzem, aby zweryfikować, czy nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Infekcje dróg moczowych (UTI), zapalenie pęcherza i infekcje nerek mogą powodować ból przy oddawaniu moczu i zniechęcać koty do skorzystania z kuwet. Kojarzą im się z bólem, dlatego ich unikają
Twój nowy kotek może popełnić kilka błędów, zwłaszcza gdy jest młodziutkim osobnikiem, ale wytrwałość i cierpliwość pomogą mu nauczyć się korzystać z kuwety.