Porady

Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

Twój kot znaczy teren? To jeden z jego dzikich instynktów, który jest naturalny, ale w przypadku domowego pupila może być problemem. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co daje kotu znaczenie terytorium i jak sobie poradzić z tą przypadłością!

Dlaczego kot znaczy teren na wolności?

Koty należą do drapieżników, a taki gatunek zwierząt ma swoje terytoria, których bronią przed konkurentami. Ten obszar jest dla nich domem, terenem łowieckim i miejscem do wychowywania potomnych. Jest więc istotny dla całego gatunku. Terytoria samców są duże i obejmują terytoria samic, z którymi kopulują. Im silniejszy jest kocur, tym większy jest jego obszar, co oznacza, że pozostawia po sobie więcej potomstwa. Znaczenie terenu przez kota to znak dla jego rywali, którym sygnalizuje, że jest to jego rewir. Takie zachowanie nasila się u osobników, które wyczuwają zagrożenie swojego terytorium.

Jak koty znaczą teren?

Gdy kot znaczy teren, oblewa małą ilością moczu głównie pionowe powierzchnie: ściany mebli, ściany w pokojach, drzwi, zasłony, a na zewnątrz pnie drzew, latarnie, słupy itd. Natomiast gdy zwyczajnie oddaje mocz, robi to na powierzchnie poziome, w większej ilości i zwykle próbuje mocz zakopać łapką (choć nie zawsze ma w czym). Ważne, by odróżniać te czynności, gdyż załatwianie potrzeb poza kuwetą, to problem wymagający innego rozwiązania niż znaczenie terenu.

Znaczenie terenu w domu

Koty mieszkające w domu wciąż mają swoje dzikie instynkty. Jest to szczególnie widoczne, jeśli nie są same, ale dzielą przestrzeń z innymi kotami. Strzykanie jest sposobem oznaczania granic, okazywania przywiązania do ulubionych miejsc. y Koty robią to także po to, by zacieśniać więzi, poczuć się bezpiecznie i uspokoić. Karanie ich za to przyniesie zwykle zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt.

Może Cię zainteresować: Jaki żwirek dla kota?

Czy tylko kocur znaczy teren?

Znaczenie terytorium jest ważne dla obu płci. Zarówno kocury jak i kotki, wykastrowane lub nie, mogą oznaczać granice swojego terytorium za pomocą moczu. Ten koci zwyczaj nie pojawia się jedynie w przypadku kociąt, ponieważ jest to związane z dojrzałością płciową. Jeśli kotka znakuje ten w Twoim domu, może być w rui. Ma wysoki poziom estrogenu w moczu i chce przyciągnąć kocury. Te zaś robią to w celu oznaczenia swojego terenu.

Koty zostawiają swój zapach na wiele sposobów. Ocierają się o różne przedmioty wokół siebie, drapią je lub liżą. Robią to, aby otoczenie zyskało jego niepowtarzalną woń. W ten sposób koty zyskują pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

Czy kocur po kastracji znaczy teren?

Kocury i kotki po kastracji nie oznaczają swojego terytorium, ponieważ nie odczuwają takiej potrzeby. Zachowanie to jest uwarunkowane hormonami płciowymi, a terytorializm jest szczególnie ważny dla reprodukcji. Dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu znakowania terytorialnego u kota jest kastracja – usunięcie jajników u kotek lub jąder u kocurów.

Jesteś także fanem psów? Odwiedź briardbeauceronklub.pl po praktyczne porady!

Kotka znaczy teren po sterylizacji?

Sterylizacja i kastracja to dwie różne rzeczy. Po pierwszym z tych zabiegów koty pozostają bezpłodne, ale nadal produkują hormony płciowe. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, któremu zabiegowi decydujemy się poddać naszego pupila. Kastrowane koty nie powinny odczuwać potrzeby zaznaczania terytorium. Jeśli to robią, przyczyn takiego zachowania może być kilka:

  • problemy z układem moczowym,
  • źle wykonany zabieg kastracji,
  • silny stres lub poczucie zagrożenia u kota (ich przyczyną może być nagła zmiana w otoczeniu, nowy domownik, inne zwierzęta itp.).

Dwa pierwsze problemy warto skonsultować z weterynarzem, który sprawdzi poprawność wykonanego zabiegu oraz stan zdrowia układu moczowego. Jeśli te przyczyny zostaną wykluczone, przyjrzyj się zachowaniom swojego kota i temu, co je wywołuje. Możesz też skorzystać z usług kociego behawiorysty, aby łatwiej było Ci zrozumieć zmianę zachowań pupila.

Najlepszy drapak dla kota — sprawdź!

Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

Jeśli kot jest wykastrowany, a na znaczenie terenu nie mają wpływu hormony, dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie jego styczności z czynnikami stresogennymi. Jak to zrobić?

  • Gdy widzisz, że kot ma zamiar oznaczyć dany obszar, przerwij mu. Nie może to być jednak kara, bo to zestresuje kota i pogłębi problem.
  • Jeśli twój pies czuje się zestresowany z powodu obcego kota, ogranicz ich interakcje. Na przykład zasuń zasłony w oknie, usuwaj zapach moczu drugiego kota, jeśli oznaczy Twoje terytorium.
  • Usuwaj ślady moczu, z miejsc, które kot już oznaczył. W ten sposób nie będą  przypominały mu o tym, że konieczne jest kolejne znaczenie danego miejsca.
  • Nowy czworonożny domownik? Kiedy przynosisz do domu nowego kota, może upłynąć trochę czasu, zanim zwierzaki się dogadają. Zastanów się, czy Twoje pupile mają wystarczającą ilość jedzenia, wody i kuwety. Każdy zwierzak powinien mieć swoją własną przestrzeń.
  • Gdy zauważysz, że kot szykuje się do oznaczenia terenu, przerwij ten proces. Nie może to mieć jednak wymiaru kary, gdyż zwierzę się zestresuje i spotęguje to problem.

Przeczytaj także: Jak kota nauczyć korzystać z kuwety.

O autorze

Moje artykuły

Cześć, jestem Maja i od ponad dekady jestem wielką miłośniczką kotów! Przez te wszystkie lata nauczyłam się mnóstwa ciekawostek na temat tych uroczych stworzeń. Koty to nie tylko moi ulubieńcy, ale także prawdziwa pasja, której poświęcam mnóstwo czasu i uwagi. Kocham dzielić się moją wiedzą na ich temat i inspirować innych do lepszego zrozumienia tych cudownych stworzeń.